ABDEST ALIRKEN, MEST ÜSTÜNE MESH YAPMAK DOĞRU MUDUR?

2016-10-09 12:48:00
EKİM
 
Abdest Alırken, MEST Üstüne MESH Yapmak Doğrumudur?
 

 

Bugün sizleri düşünmeye davet etmek istediğim konu,  namazdan önce abdest alırken, geleneksel FIKIH inancının öğretisi olan, ayaklara giyilen deriden çorap adı verdikleri, MEST çorabı hakkında olacaktır. Bizler inancımızı Kur’an merkezli yaşamadığımız için, ne yazık ki söylenen ve din adına öğretilen her şeyi, Allah ın emri ve doğru zannediyoruz. Bu yanlışımızda, FIKIH inancı çok etkilidir. Çünkü fıkıh bilgilerini din zannediyoruz.
 
Genelde yaşlı kişilerin kullandığı, bir tür deri çorap MEST üzerinden abdest alınması, sizce doğrumu? Bunu hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte düşünelim. Önce şunu belirtmek isterim, biz her şeyden nice örnekleri sıraladık ki anlayasınız diyen Yaradan, BU KONUDAN KUR’AN DA HİÇ BAHSETMEMİŞTİR, böyle bir örnek yoktur. Bu giysiyi savunanlar, FIKIH inancı doğrultusunda, bu konuda neler söylüyor önce ona bakalım. 
 
(İslâm dini namazın ifasını dinin temel vecibelerinden saymış olmasının yanı sıra, her türlü mükellefiyette ZORLUĞU GİDERMEYE VE KOLAYLIĞI TEMİN ETMEYE DE AYRI BİR ÖNEM VERMİŞTİR. Bunun bir örneği de, mükellefler içinMEST VE SARGI ÜZERİNE MESH yaparak abdest alma ve böylece üzerine düşen iba¬detleri ifa etme imkânı getirmiş olmasıdır. )
 
(Mestler üzerine mesh sünnet-i müekkededir. TEVATÜR DERECESİNE YAKIN birçok sahih hadîsle Resûlüllah Efendimizin bâzı kereler, ayağına mest giyip üzerine mesh verdiği sabit olmuştur. )
 
Söylenenleri okudunuz, İslam dininin her konuda, her türlü zorluğu kolaylaştırdığını söylemiş. Bu çok doğru. BU KOLAYLIĞI SAĞLAYAN KİM? ALLAH VE ONUN İNDİRDİĞİ KUR’AN DİYORSAK KABUL EDERİM ama Kur’an da tek kelime bile geçmediği, örneği dahi olmayan bir konuyu, FIKIH ve mezhepler yoluyla, beşeri yöntemlerle kendi düşüncelerimiz doğrultusunda kolaylaştırdığımızı zannediyorsak, işte o zaman buna dur derim, itiraz ederim. HAŞA Allah ın düşünemediği kolaylığı bizler mi düşündük?
 
Sebebine gelince. Sormak isterim, Allah namaza durmadan önce, bizlerin abdest almasını zor bir şekilde mi istemişte bizlerden, fıkıh yani beşeri inanç bunu kolaylaştırma yoluna gitmiş. Gelin şimdide ona bakalım. Önce hatırlayınız isterseniz, bizlere abdest almayı öğretenler, abdestin farzı-sünneti diye ayırmışlar ve abdest almamızı emreden Allah ın hiç bahsetmediği yerleri de yıkamamızın, dinin gerekleri arasında sayarak, bunları da peygamberimize nispet etmişlerdir. Yani abdest alma konusunu Allah, ÇOK BASİT BİR ŞEKİLDE BİZLERDEN İSTERKEN, ilavelerle neredeyse, su israfı yapacak hale dönüştürülmüştür. Hatta geçmiş dört-beş yıl önce, yazın su kıtlığının olduğu yılda, Diyanet bir fetva yayınlayarak, abdestimizi alırken YALNIZ FARZLARINA GÖRE ALALIM Kİ, SU TASARRUFU YAPABİLELİM diyerek, aslında ne derece hatalı yollarda olduğumuza örnek teşkil etmişti. Bakın Kur’an nasıl abdest almamızı emrediyor. 
 
Maide 6: Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zamanYÜZLERİNİZİ, DİRSEKLERİNİZE KADAR ELLERİNİZİ YIKAYIN. BAŞLARINIZI MESHEDİP, TOPUKLARA KADAR AYAKLARINIZI DA. (yıkayın) (Diyanet vakfı meali)
 
Ayette abdest alma konusu, çok basit bir şekilde anlatılmaktadır, bu izahın kolaylaştırılacak tarafı da zaten yoktur. YIKAYIN YÜZÜNÜZÜ, DİRSEKLERE KADAR ELLERİNİZİ. Bakın burada iki kısmın sınırları belli bir şekilde, açıkça yıkanması isteniyor. Devamında, BAŞINIZI MESH EDİN, TOPUKLARA KADAR AYAKLARINIZI DA diyor. Buradan siz ne anlarsınız? Mesh edilecek yer, baş ve topuklara kadar ayaklarımızı da mesh etme emrini, yani üst kısmını ıslak ellerimizle silineceğinin hükmünü veriyor Allah. Bu kadar açık bilgiden, tatmin olamayanlar, fıkıh inancının etkisiyle, içlerine sinmediği için, aslında Allah ayaklarınızı da yıkayın diyor, deme cesaretini göstermektedirler. Kur’an meallerinin genel çoğunluğu, HÂŞÂ sanki Allah ayetini gereği gibi açıklayamamışta, onların bu eksiği tamamlarcasına, ayakları da yıkayın sözünü kendileri ilave etmişlerdir. 
 
ELBETTE AYAK PİS İSE YIKANACAKTIR, BUNDA ŞÜPHE YOK ama Allah ın kelamına ilaveler yapmak büyük hatadır, sorumluluktur. Hatta ayağınızda yara varsa, üzeri bezle örtülüyse, üzerinden mesh edeceksin, ÇÜNKÜ ZATEN AYAĞIN YIKANMASINI, BUNUN İÇİN ALLAH İSTEMİYOR. Çünkü ayak, bedeni taşıyan ve her an bir tehlikeyle karşı karşıya olan, bir uzvumuzdur. Ayrıca MEST giyerek, üzerinden mesh edilmesine gerek yoktur.
 
İlginçtir Allah ayetinde, ayaklarınızı topuğa kadar mesh edin dediği halde, ayakların yıkanması gerektiğini söyleyenler, FIKIH inancının öğretisi olan ayağa giyilen, su geçirmez MEST giysisinin abdest alırken, üzerini yalnız mesh edilmesi gerektiği, yıkamaya gerek olmadığı, yani yalnız silinmesi gerektiği anlatılır topluma.  Bu büyük bir çelişkidir, hatta görevi zorlaştırmadır, ayetin anlamını değiştirmektir. 
 
Mest giyme konusuna, ikinci örnek verdiğim, fıkıh düşüncesine bakalım şimdi de. Ne yazık ki rivayet yoluyla dine ilave yapanlar, bunları da dinin ana unsuru içinde sayanlar, topluma kabul ettirmek isteyenler, sünneti müekkede yani peygamberimizin her zaman yaptığı şeyler konumuna getirmişlerdir bu konuyu. Lütfen unutmayalım, peygamberimiz dine ilaveler yapan, dini hükümleri kendi düşünceleri doğrultusunda düzenleyen değil, Allah ın kelamını, emirlerini bire bir tebliğ eden ve yaşama geçirilmesi için çaba harcayan, ALLAH IN ELÇİSİYDİ. Allah ın Kur’an da bahsetmediklerini, din diye ilaveler yapan ise hiç değildi. Lütfen peygamberimizin görev ve yetkilerini Kur’an dan çok iyi öğrenelim, yoksa hesap günü çok pişman oluruz. Birde bu bilginin TEVATÜR derecesine yakın bir bilgi olduğu söyleniyor. Tevatür ne demek biliyor musunuz?
 
(Tevatür, bir haberin ağızdan ağza yayılması, YAYGIN SÖYLENTİ.) 
 
Değerli kardeşlerim, peki söylenti ne demek? SÖYLENTİDE KESİNLİK KAZANMAYAN HABER, BİLGİ DEMEKTİR. Lütfen imanımızıSÖYLENTİLERLE, TEVATÜR BİLGİLERLE YAŞAMAYALIM. Allah ın yolundan saparız, saptığımızın farkına bile varamayız. Allah ne diyordu bizlere? Emin olmadığın bilgilerin ardına düşmeyin, hesabını sorarım.
 
Daha önce söylediğim gibi, Allah ın huzuruna duracağımız zaman, nasıl abdest alınacağını, çok basit ve kolay bir şekilde açıklamıştır Kur’an. Bunun dışındaFIKIH ve MEZHEP inançlarının, yani beşeri düşüncelerin sözleriyle, Allah ın hiç bahsetmediği yöntemleri yapmayalım. YAPARSAK İNANCIMIZDA, RİSKLİ DAVRANMIŞ OLURUZ. Mesh deri giysidir, bu giysiyi giymeden önce abdest alınacağını söylemek, daha sonraki abdestlerde bu deri çorabın üzerinden mesh edilmesinin, yani silinmesinin yeterli olacağına inanmak, ALLAH IN ÖNERİLERİ, TAVSİYELERİ DEĞİL RİVAYET, SANI, TEVATÜR SÖYLENTİLERDİR. Deriden bir çorap giyen insanın, ayakları zamanla terleyecek ve kokacaktır. Böyle bir giysinin üstünden silinmesinin, mesh edilmesinin ayağa ne gibi bir faydası olabilir? Elbette karar ve seçim sizlerin. 
 
Allah ın kitabı kolaylaştırılmıştır. Çünkü Allah ne diyordu birçok kez. YEMİN OLSUN Kİ BU KİTABI, SİZLER İÇİN KOLAYLAŞTIRDIM. Lütfen beşerin kolaylaştırdığını söylediği bazı şeyleri, dikkatle Kur’an süzgecinden geçirelim. Din ve iman adına her konuyu Kur’an a soralım. Peygamberimizde aynısını yapmış ve asla tek kelime bile Kur’an ın dışından dine ilaveler yapmamıştır. Yapamayacağını Kur’an bizzat söylüyor, bunu da unutmayalım.
 
PEYGAMBERE DÜŞEN APAÇIK TEBLİĞDEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR. (Ankebut 18) Diyanet meali.
 
BİZ RESULLERİ, SADECE MÜJDELEYİCİLER VE UYARICILAR OLARAK GÖNDERİRİZ.  (Kehf 56) Diyanet vakfı meali
 
SENİN GÖREVİN SADECE TEBLİĞ ETMEKTİR. (Rad 40) Diyanet meali.
 
BEN SADECE BANA VAHYEDİLENE UYARIM. BEN SADECE APAÇIK BİR UYARICIYIM. (Ahkaf 9 ) Diyanet meali.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 
https://www.facebook.com/Kuranadavet1/?ref=aymt_homepage_panel
http://halukgta.blogcu.com/
http://hakyolkuran.com/

0
0
0
Yorum Yaz