kuranyolu 0 Takipçi | 0 Takip
Kategorilerim

GENEL İSLAMİ YAZILAR.

KUR AN İLE İLGİLİ YAZILAR.

KUR AN DAN AYETLER.

BAŞÖRTÜSÜ VE KUR AN.

ANA DİLDE İBADET.

İMAM I AZAM EBU HANİFE Yİ TANIYALIM.

HURAFELERİN ANA KAYNAĞI.

KUR AN DA ZEKAT VE MİRAS KONUSU.

MEZHEP, HADİSLER VE BATIL KONULAR.

NAMAZ, ORUÇ VE HAC KONULARI.

KATILIM BANKACILIĞI TUZAĞI.

PEYGAMBERİMİZ İLE İLGİLİ YAZILAR.

ÇOK EŞLİLİK VE KABİR AZABI.

KUR AN DA MİRAÇ VE KADER KONUSU

RİSALE İ NUR ÖĞRETİSİNE DİKKAT!

ATATÜRK VE İSLAM ANLAYIŞI.

MEHDİ VE MESİH KONUSU

ÖN SÖZ

Diğer İçeriklerim (512)
Tüm içeriklerim
Takipçilerim (0)

ARAF SURESİ 179. AYETİN UYARILARINI, GÖZ ARDI ETMEYELİM.

2016-12-03 11:15:00
ARALİK
ARAF SURESİ 179. AYETİN UYARILARINI GÖZ ARDI ETMEYELİM, YOKSA ÇOK PİŞMAN OLURUZ.
ARAF SURESİ 179. AYETİN UYARILARINI GÖZ ARDI ETMEYELİM, YOKSA ÇOK PİŞMAN OLURUZ.

Bizler Kur’an ı rehber alarak, İslam ı yaşamadığımız için, Allah ın O nurlu kitabının ışığından, gereği gibi faydalanamıyoruz. Kur’an da geçen ve bizleri aslında çok düşünmeye yönlendiren bir ayeti, sizlere hatırlatmak istiyorum bu yazımda. Bakın Allah öyle kullarından bahsediyor ki, bunlar için cehennemi hazırladım diyor.

 
Araf 179: Andolsun biz, cinler ve insanlardan, KALPLERİ OLUP DA BUNLARLA ANLAMAYAN, GÖZLERİ OLUP DA BUNLARLA GÖRMEYEN, KULAKLARI OLUP DA BUNLARLA İŞİTMEYEN BİRÇOKLARINI CEHENNEM İÇİN VAR ETTİK. İŞTE BUNLAR HAYVANLAR GİBİ, hatta daha da aşağıdadırlar. İşte bunlar gafillerin ta kendileridir. ( Diyanet meali)
 
Yaradan verdiği örneklerle, bizlerin aklımızı başımıza almamızı ve düşünerek, batıla değil yalnız Kur’an ın ipine sarılarak İslam ı yaşamamızı özellikle istiyor. Böyle yapmayanlar içinde cehennemi hazırladık diyor.
 
Allah ayetinde çok önemli duyu, hissetme ve görme organlarımızdan bahsederek bakın ne diyor. Kalpleri olduğu halde, kalbinin hassasiyetini, özelliğini kullanmayanlardan bahsediyor. Demek ki insanın kalbi, bazı gerçekleri fark edebiliyor.  Gözleri olup da, görme duyusunu kullanmayıp, apaçık gördükleri halde, nefsinin esiri olup, kör olanlardan bahsediyor. Yine bir insanın en önemli duyu organlarından olan kulakları olup da, bunlarla apaçık Kur’an gerçeklerini duydukları halde, duymazlık tan gelenlerden, gerçeklerin üstünü örtenlerden bahsederek, işte biz verdiğimiz bu özellikleri kullanmayan kullarımız için, cehennemi hazırladık diyor. 
 
Allah ın saydığı bu organların, insana has değerler olduğunu anlatmaya çalışıyor ayetinde ve bu gerçeklerin gereğini yerine getirmeyenler, hayvanlardan farksızdır, hatta onlardan daha aşağılıktır örneğini veriyor. Bu ayette anlatılmak istenen, bizlerin doğruyu bulabilmemiz için, Allah ın bizlere verdiği bu özellikleri mutlaka kullanarak yaşamamız gerektiği vurgulanıyor. BİZ İNSANLARIN HAYVANLARDAN FARKIMIZIN, DÜŞÜNEREK, GÖREREK, DUYARAK VE DUYGULARIMIZLA HİSSEDEREK YAŞAMAK OLDUĞU ANLATILIYOR ve özelliklerimizi kullanmayanlarında, insan sayılamayacağını, hatta hayvandan daha beter olduğu uyarısı yapılıyor.
 
Çok ilginçtir, Kur’an a iman ettiğimizi söyleyen biz Müslümanlar olarak, genel çoğunluğumuz nelere inanıyoruz, hatırlayalım isterseniz. “Kur’an ı herkes anlayamaz. Zaten akılla ayetleri anlayacağını söyleyen yanılır. İslam inancında her şey akılla anlaşılmaz. Kur’an ı veli insanlar anlar.”Kur’an nasıl uyarıyor bizleri, bizler nelere inanıyoruz. Ondan sonrada, biz Kur’an a iman eden Müslümanlarız diyoruz. Ama Allah böyle sözlere inananları nasıl tanımlıyordu, lütfen ayeti tekrar okuyalım ki, bunlara dikkat etmediğimizde, Allah ın katında nasıl bir varlık olacağımızı hiç aklımızdan çıkarmayalım.
 
Bu ayetteki uyarıları biraz daha açmak gerekirse, Allah bizleri bu dünyada imtihan için yarattığını söylüyor ve diyor ki, sizlere insanlara has çok değerli tespit edici, doğruyu eğriden ayırıcı organlar verdik. Bu organlarınızı kullandığınızda, doğruyu bulacak ve gerçekleri göreceksiniz. 
 
Bugün bizler bu ayetlerden, gereken dersi alıyor muyuz? Hiç sanmıyorum. Çünkü Allah sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum, biz her şeyi Kur’an da sayıp döktük, açıkladık sakın emin olmadığınız bilgilerin ardına düşmeyin, veliler edinmeyin, çünkü güvenilecek yardım istenecek veliniz yalnız Allah dır dediği halde, ne yazık ki Allah ın uyarılarını duymazlıktan geliyoruz. Tüm bu açık ayetleri gördüğümüz halde, yalnız Kur’an ile İslam yaşanmaz, velisi olmayan cennete gidemez, Kur’an ı anlayamaz deme yanılgısına düşüyoruz. SANI VE HURAFE İNANÇLARIMIZI YAŞAMAYA DEVAM EDEBİLMEK İÇİN, ADETA SAĞIR OLDUK, APAÇIK AYETLERİ GÖRMEZDEN GELEREK KÖR OLDUK. ÖYLE OLUNCA DA KALPLER TAŞ KESİLDİ, HİSSETMEZ VE DUYMAZ OLDUK.   
 
Lütfen bu ayeti dikkatle okuyalım, elde Kur’an onun hükümlerini apaçık gördüğümüz, okuduğumuz, duyduğumuz halde duymazlıktan gelmeyelim. Böyle yaparsak, Allah ın gazabından bu dünyada kurtulamadığımız gibi, hesabın görüleceği o çetin günde, cehennemin kalıcısı oluruz. 
 
Günümüzde bu gerçeğin farkında olamayan, çok fazla Müslüman kardeşimiz var. Bizlere düşen din kardeşini, yalnız Allah ın kelamı Kur’an ile uyarmaktır. Çünkü Allah kurtuluşa ereceklerin, bakın yalnız kimler olduğunu söylüyor.
 
Bakara 5: İşte onlar, RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER VE KURTULUŞA ERENLER DE ANCAK ONLARDIR. (Diyanet vakfı meali)
 
Allah ın bu uyarısını görene, duyana ve kalbinde hissedene ne mutlu.
 
Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
 

https://www.facebook.com/Kuranadavet1/?ref=aymt_homepage_panel

http://halukgta.blogcu.com/

http://hakyolkuran.com/

 

18
0
0
Yorum Yaz